AWARDS & FESTIVAL SEASON

HOME    OUR PARTNERS     CONTACT    CATEGORIES

2014 Festival:

The festival of the season will start from 5th June 2014 at Planet Hollywood Cinema XXI Jakarta.

Winning movies will be screened at our partner institutions based on juries’ selection.

Juries will choose one overall winner; select one winner from each category, and gives special Golden Award and Award of Merit.

All winners and accepted filmmakers and members are welcome at this event.

The festival will grant trophies, medallions, and certificates according to their winning categories. Other awards will be available but only depends on the sponsorship of the festival partners.

At the festival, we will conduct premiere, filmmaking workshops, and press conference. At the premieres, all winning filmmakers, mass media, government bodies, and celebrities are invited.
 

WINNERS 2013 Screenings Schedule          See photos

BEST FILM:

Sal (Salt) - Directed by Diego Rougier, Argentine

GOLDEN AWARD:

Photos

A Balloon for Allah - Directed by Nefise Özkal Lorentzen, Norway
Best director

A Strange Kind of Love - Directed by Péter Varsics, Hungary
Best International Film

Five Stories High - Directed by Vicki O'Neill, Australia
Best newcomer

La Storia di Sonia (Sonia's Story) - Directed by Lorenzo Guarnieri, Italy
Best director, best cinematography

Motorbike Midwife - Directed by Masumi Higashi, United Kingdom
Best international documentary

Ramesh and the Quality of Life Project - Directed by Pankaja Brooke, United Kingdom, India
Documentary short

Sal (Salt) - Directed by Diego Rougier, Argentine
Best feature film, best director, best international film

Sala Budha (The Stupid Oldman) - Directed by Sabyasachi Mohapatra, India
Best feature film

Taxi Driver - Directed by Sara M. Olivka, Austria
Best actor (best man performance in short narrative film)

This Dewdrop World - Directed by Elizabeth Thompson, U S A
Best documentary short

Women In Hats - Directed by Brandi Brown, USA
Best international film

AWARD OF MERIT:

Aqua Seafoam Shame - Directed by Veronica Grey, USA
Best international documentary

Area C - Directed by Hadass Shuve-Dotan, Israel
Best documentary feature

El Beso del Astronauta (The Astronaut's Kiss) - Directed by Marius Conrotto, Spain
Best newcomer

Five Stories High - Directed by Vicki O'Neill, Australia
Best international film, best short film, best director, best actress

God Has Arrived - Directed by John Urich-Sass, Mexico
Best international documentary, best director, best cinematography, best editing, best story, best documentary feature

Hope For Hurting Hearts - Directed by Dwight Thompson, U S A, Italy
Best Documentary Feature

"I-WITNESS" - Directed by Karamjeet Singh, India
Best international documentary, best documentary feature, best director

La Storia di Sonia (Sonia's Story) - Directed by Lorenzo Guarnieri, Italy
Best editing

Lights of India - Directed by Holger Klussmann, German
Best International Documentary

Motorbike Midwife - Directed by Masumi Higashi, United Kingdom
Best story

Women In Hats - Directed by Brandi Brown, USA
Best director